מתכנן הרובע עדכן את המתכננת האורבנית שבהתאם להחלטת הועדה המחוזית, עבודות הניטור יימשכו לעוד שישה חודשים, ולאחריהן יהיה דיון בנתונים בועדה המחוזית. יש לעקוב אחר הנושא לקראת יוני 2018
ינואר 2018
2016\1\10 תושבים יקרים,
לאחר מאבק תושבים ארוך ומשמעותי, בקרוב תכריע ועדת הערר האם תוקם מטמנת עפר לצד הגבעה הצרפתית ועיסוויה. חבר הכנסת מיקי לוי המסייע למאבק הגיש שאילתות בנושא ובקרוב נעדכן על התוצאות.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

שאילתה  דחופה
  הקמת מטמנת פסולת בירושלים
חבר הכנסת מיקי לוי שאל את שר הבריאות
עיריית-ירושלים מקדמת הקמתה של מטמנת פסולת  בין שכונת הגבעה הצרפתית לעיסאוויה.תוכנית זו עומדת בפני אישור סופי בימים אלו בועדה הארצית לתכנון ובנייה.
רצוני לשאול:

 1. האם גובש תסקיר בריאותי ע"י משרדך לגבי ההשלכות הצפויות מהקמת המטמנה?
 2. מה עמדת המשרד?                                                                                                                            -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------    שאילתה   
  344. תכנית עיריית-ירושלים להקמת מטמנת פסולת בגבעה הצרפתית 
  חבר הכנסת מיקי לוי שאל את השר לביטחון הפנים
  ביום ג' בשבט התשע"ו (13 בינואר 2016):  
  עיריית-ירושלים מקדמת בימים אלו הקמתה של מטמנת פסולת בוואדי בין הגבעה הצרפתית לשכונת עיסאוויה, שכרוכה בהפקעת קרקעות השייכות לעיסאוויה. 
  רצוני לשאול: 
 3. האם במשרדך גובש תסקיר על ההשלכות האפשריות של הפקעת קרקעות באזור זה בתקופה של מתיחות בטחונית? אם כן –
 4. מהן מסקנותיו?                                                                                                                                         ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  שאילתה  ישירה
  678. כוונת עיריית ירושלים להקים מטמנת פזסולת בין הגבעה הצרפתית לעיסאוויה 
  חבר הכנסת מיקי לוי שאל את השר לירושלים ומורשת
  ביום ג' בשבט התשע"ו (13 בינואר 2016):
  עיריית ירושלים מקדמת בימים אלו תכנית להקמת מטמנת פסולת בניין בין הגבעה הצרפתית לעיסאוויה, תכנית שאחדה את תשבי שתי השכונות למאבק משותף נוכח הסכנות הבריאותיות שמטמנת זו עשוייה לייצר לתושבי השכונות הסמוכות.
  תכנית זו מצויה בימים אלו על שולחנה של המועצה הארצית לתכנון ובנייה בירושלים לפני אישורה. אציין כי לצד התנגדויות התושבים והקרבה של המטמנה הצפויה לקום לבתיהם - עיריית מעלה אדומים מציעה שטח חלופי להקמת המטמנה, אך הצעתה זו לא נענית בחיוב מצד קברניטי עיריית ירושלים.
  רצוני לשאול:
 5. מהי עמדת המשרד בעניין הקמת המטמנה?
 6. האם יש ביכולתך - במידה ואינך תומך בתכנית זו - לפעול לבלימת התכנית ולהקמת המטמנה באזור הסמוך למעלה אדומים                                                                                                                  *    שאילתה נוספת בעניין זה הופנתה גם לשר לביטחון פנים 
תושבים יקרים,
וועד פעולה הכולל תושבים מהשכונה ומשכנתנו עיסאוויה
פועל לצורך הובלת ההתנגדות השכונתית לתכנית המטמנה בנחל אוג.
בהמשך מסמך זה תמצאו פרטים על התכנית וסכנותיה
ועדכון על התקדמות הוועד במישורים השונים בכדי
למצות את כל הדרכים למניעת קיום התכנית .לאתר שפתח וועד המטמנה

כולנו במפגש תושבים נגד
המטמנה בפתח הבית
ביום שלישי 24 לחודש בשעה 20:00 במנהל הקהילתי
נבוא כולנו אל המרכז הקהילתי כדי לומר פעם נוספת "לא"
להקמת מטמנה של פסולת בניין  בסמוך מאד לגבעה הצרפתית.
זכותנו לנשום אוויר ירושלמי זך. זכותנו להגן על בריאותנו.
נשמע סקירה מפי חברי ועד הפעולה נגד המטמנה –
תושבי השכונה הפועלים בהתנדבות מלאה מאז יוני –
ועל שלבים במאבק הנמשך להסרת האיום של שינוע
טונות פסולת בניין לאתר סמוך למקום בו הקמנו את ביתנו.
http://www.files.org.il/BRPortalStorage/d/2/42/49/15-NCMTTwb5R4.jpg
נתעדכן יחד לקראת הדיון בועדת הערר הארצית שיתקיים
ביום חמישי 26 לחודש בשעה 9 בבקר במשרד הפנים בקרית הממשלה.
לייד הדיון נקיים הפגנת תושבים
נפגשים ברחוב קפלן 2 (ליייד הכנסת) בשעה 9:00
חברת כנפי יונה שוב תורמת אוטובוס למאבק! כל הכבוד
הרשמה לאוטובוס במייל HILITISR@GMAIL.COM
יש לחכות לאישור הרשמה ולהקדים להירשם מספר המקומות מוגבל!

אין תקדים להקמת מטמנה בסמוך כל כך לאזור מגורים.
מחכים לכם – המאבק הזה הוא של כולנו.
ביחד נוכל לטמון את המטמנה.
לצורך המאבק נגייס כספים בעזרת המינהל הקהילתי.
אנו מבקשים 100 ש"ח מכל בית אב לתמיכה בהוצאות המאבק-
תשלום לעו"ד ועוד. 
פרטי חשבון הבנק להעברת התשלום:
בפרטים כתבו את שמכם המלא וחובה לציין עבור "התנגדות למטמנה"

בנק הפועלים 12  I   סניף 784   I  חשבון 369313 ע"ש מינהל קהילתי גבעה צרפתית.
ניתן לשלם גם במזכירות המינהל בשעות 8:30-13:00 או 15:00-18:45 במזומן או צ'ק בלבד


לחצו כאן לחתימה על עצומה

למניעת קיום תכנית המטמנה20001_10153407380067418_7888018517696845171_n.jpg

דבר מנהלת המינהל ויו"ר הנהלת המינהל

תושבים יקרים,
בחודשים האחרונים אנו חשים את חשיבותה וכוחה של קהילה המתארגנת ונלחמת על איכות חייה.
המלחמה במטמנת עודפי העפר המתוכננת הצליחה לאחד בין יהודים וערבים, צעירים ומבוגרים בשכונה. אך עוד עבודה רבה לפנינו.
כמינהל קהילתי, מתפקידנו להיות הכתובת הראשונה להתארגנויות קהילתיות, ואנו רותמים משאבים רבים לטובת למידת הנושא וחבירה לגורמים היכולים להשפיע ולבטל את רוע הגזירה.
הגיבורים האמיתיים בסיפור הם התושבים שהחליטו להקדיש זמן ומאמץ למלחמה עבור הקהילה שבה הם חיים, ועבור איכות החיים של כלל האוכלוסיה באזור.
ועד הפעולה של המטמנה פועל יום ולילה והוא זקוק לתמיכה ולסיוע נוסף – בפעילות ובמימון.
אנו קוראים לתושבים לקחת את האחריות לידיים ולהצטרף לפעילות הוועד – כל אחד ואחת לפי דרכו ולפי כשרונותיו!
ניתן לראות את פעילות הוועד וליצור קשר כאן: http://www.savingfrenchhill.022.co.il/BRPortal/br/P100.jsp
 
אנחנו כאן לכל פניה ולכל רעיון
 
אלי רוזנפלד, יו"ר המינהל הקהילתי
נעמה כץ, מנהלת המינהל הקהילתי

 
עדכון הוועד 6/8

משרד הבריאות: 
טענות התושבים מצדיקות בדיקה נוספת

נציגות ועד הפעולה נפגשה עם ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, ועם צוות שכינס לדיון מיוחד לבקשת הוועד.

ועד הפעולה של תושבי הגבעה הצרפתית לעצירת המטמנה נפגש עם ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, ועם צוות מיוחד שכינס במשרדו לבדיקת סיכוני המטמנה לבריאות הציבור וזאת לבקשת חברי הוועד.

בפגישה שהתקיימה בימים אלה במשרד הבריאות נכחה ד"ר אסנת לבציון-קורח מנהלת בית החולים "הדסה" על הר הצופים. היא חיזקה בדבריה את עמדת נציגי ועד הפעולה שנכחו בפגישה זאת: חיים שיבי, אריה לוי, רבקה שרגא וליאור סיגל.

חברי ועד הפעולה שבו והדגישו כי בהליך האישורים של הקמת המטמנה לא נסקרו מכלול סיכוני הבריאות העלולים לאיים על תושבי הגבעה הצרפתית עם הקמת המטמנה.

חבר הועד אריה לוי: "עלה לדיון מכלול שיקולים – אך לא זה של השפעת המטמנה על הולכי על שתיים. ראוי כי הליך האישורים יפסק עד להשלמת סקר מקיף ומקצועי של משרד הבריאות".

חברת ועד הפעולה רבקה שרגא: "אני ואימהות רבות נוספות בשכונה לא נישאר בה אם תוקם מטמנה בקירבה שכזאת לבתינו. מספרים לנו שהרוח נושבת ממזרח למערב בעיקר בשעות הערב. אלה השעות שבהן מרבית התושבים בביתם. אנו לא נחשוף את ילדינו לסכנות אסטמה ומחלות ריאות. אם המטמנה תקום – אנחנו נעזוב".

חברי הועד ביקשו מאגף בריאות הציבור במשרד הבריאות להיכנס לעובי הקורה בהערכה מקצועית של השפעת מטמנה בהיקף המוצע ושינוע בלתי פוסק של משאיות אליה וממנה על בריאות תושבי השכונה.

יו"ר ועד הפעולה, חיים שיבי, לאחר המפגש: "לכל אורך הישיבה חשנו כי יש לנו אוזן קשבת וכי פרופ' גרוטו והצוות שכינס במיוחד לישיבה זאת מתכוונים להיכנס לעובי הקורה ולבחון ביסודיות את מקדמי הסכנה לבריאות תושבי הגבעה הצרפתית כתוצאה מהקמת מטמנה בקירבה חסרת תקדים שכזאת לבתי התושבים".

צוות משרד הבריאות הביע הערכה לעבודת ועד הפעולה עד כה במאמץ קהילתי להגן על בריאות 70 אלף התושבים במעגל הראשון של חשיפה למטמנה במרחב צפון ירושלים.

חברת הוועד, ליאור סיגל, שהיא גם המידענית הראשית בוועד המרכזת בהתנדבות (כמו כל חברות וחברי הוועד) את תיק המסמכים והממצאים שנאספו תעמוד בקשר ישיר עם ד"ר איזבלה קרקיס המופקדת על נושא האפידמיולוגיה הסביבתית.

על שולחן הישיבה הונח מכתבה של מנהלת בית החולים "הדסה" על הר הצופים הקובע בלשון ברורה:

"הגיע לידיעתנו כי ישנה כוונה ליצור אזור של מטמנה בקרבת בית החולים, ולהטמין בה פסולת בניין ותעשייה.

כבית חולים אנו חוששים לבריאותם של המטופלים שלנו ושל צוות העובדים.

החשש העיקרי הוא מזיהום האוויר. מבדיקה שערכנו ידוע כי פעולת הבאת הפסולת והטמנתה בהכרח תגרום לאבק ולזיהום האוויר - לזיהום אויר שכזה, יכולה להיות השפעה בריאותית חמורה על חולי מחלות ריאה, וחולים מדוכאי חיסון שעלולים להדבק באספרגילוזיס שמקורו באבק של בניה.

הבעיה חמורה במיוחד מאחר ובהדסה הר הצופים יש חולים רבים הסובלים ממחלות ריאות שונות בהן לדוגמה חולי הסיסטיק פיברוזיס, שהדסה הר הצופים מהווה מרכז רפואי מוביל בתחום.

על מנת לבחון את ההשפעות הצפויות נבקשכם להציג "תסקיר השפעה סביבתית", אשר יבחן בין השאר את ההשפעות זיהום האויר על האזור ועל בית החולים בפרט, הן של תחבורת המשאיות באזור, והן של פעולת ההטמנה. המשאיות באזור, והן של פעולת ההטמנה.
ועד הפעולה לעצירת מפגע המטמנה: ממשיכים לפעול ולעדכן  30/7/2015
מה עשינו – מה נעשה - כיצד נעצור את המפגע  איתכם יחד
שלום לתושבי השכונה, לאוהבי ירושלים ולאלה המבינים כמונו כי תכנית הטמנת טונות של עודפי עפר ופסולת בנייה בקירבה חסרת תקדים לבתים שלנו היא סכנה ברורה ומוחשית לאיכות חיינו – ולבריאותנו ובריאות ילדינו.
ועד הפעולה שנבחר באסיפת תושבים במנהל הקהילתי – פועל מסביב לשעון יד ביד עם המנהל הקהילתי. בין היתר:
1נערכים לעתירה לבג"צ:  הדיון בועדת התכנון שהיתה אמורה לתת לתכנית אישור סופי – נדחה בעקבות פעילותנו. הועד מיוצג על ידי עורך דין הבקי בנושאי תכנון ובנייה.  זהו צעד אחד בדרך לעצירת המטמנה – ואם נצטרך לנגיע לבית הדין הגבוה לצדק. מידע הוא כח – פנינו על פי חוק חופש המידע לכל ועדה שהיתה לה יד בתהליך האישורים כדי לדעת איך החלה יוזמה חסרת תקדים בחומרתה לצאת לדרך. אנו תובעים את כל המסמכים שהונחו על שולחן המאשרים. ראו עוד על כך באתר מיוחד שהקמנו לצורך המאבק
http://www.savingfrenchhill.022.co.il/BRPortal/br/P100.jsp
2. מפגש בועדת הפנים של הכנסת: לאחרונה הגיע ועד הפעולה כנגד המטמנה, לכנסת לדיון דחוף שכינס ח"כ מיקי לוי ("יש עתיד"), באשר לסכנות המטמנה. בדיון בועדת הפנים ואיכות הסביבה בראשות ח"כ דוד אמסלם ("ליכוד") זכינו לאהדה גורפת מצד חברי הכנסת. לוי ואמסלם תבעו מפקידי העיריה להקשיב לזעקת התושבים, לספק תסקיר בריאות אמין ולא מוטה על סכנות המטמנה – ולשוב אליה לדיון נוסף.
3. במישור המשפטי ולהשגת תסקיר אמין : סייעו לנו להמשיך לפעול:
למימון שירותיו של עורך דין ולהכנת תסקירים אמינים של מומחים מן השורה הראשונה בכל הקשור להשפעת המטמנה על בריאות התושבים אנו נזקקים לידכם הטובה כדי שנוכל לטמון  יחד את המטמנה בפח של תכניות כשל שדינן לרדת מעל סדר היום.
בהעברת תרומה מחשבונכם כתבו את שמכם המלא ויש לציין "עבור התנגדות למטמנה"
בנק הפועלים 12 * סניף 784 * חשבון 369313 ע"ש מינהל קהילתי גבעה צרפתית.
ניתן לשלם גם במזכירות המינהל בשעות 8:30-13:00 או 15:00-18:45
אנו מבקשים 100 ₪ ומעלה מכל בית אב בשכונה. יחד – נוכל לממן את המאבק. לפרטים נוספים - קרן: 02-5416000
4.  הפעלת מתנדבים וקריאה למתנדבים נוספים: בדוכני ההחתמה וההתרמה שלנו ובוועד הפעולה תושבים מכל גווני האוכלוסייה ומכל קשת הגילים. אנו זקוקים לידיים נוספות של מתנדבים הנחושים להגן על רכושם ובריאותם. הצטרפו אלינו לדוכני ההתרמה וההחתמה. תושבים מכל שכונותינו- מאבקנו הוא מאבקכם.
 
5.  הסברה בתקשורת ומפגשים עם אישי מפתח בזירה העירונית: קבענו בימים אלה שורת פגישות עם אישים בכנסת, מומחים לאיכות סביבה, אישים במועצת העיר ובוועדותיה.  טרם שמענו דבר מראש העיר עצמו על אף שפנינו וביקשנו פגישה. אך רבים אחרים מגלים קשב.
ככל שאנו לומדים את הנושא וחוקרים אותו – אנו מבינים יותר כיצד לא הובאו בשלבי התכנית נזקי הבריאות שהיא טומנת בחובה לתושבים. חברי הועד יוזמים ראיונות לתקשורת ומביאים את דבר השכונה לאוהבי ירושלים כולם.
6. נחושים לפעול – והמידע שאספנו לרשותכם: המאבק בתחילתו. אנו נכונים למאמץ נמשך עד להשגת היעד – השמירה על הבית של כולנו. פנו אלינו בכל שאלה ובקשה למידע נוסף:  savefrenchhill@gmail.com . ניתן לכתוב ולהגיב גם ישירות באתר שהקמנו בתגובה לרשימות שהופיעו או להציע רשימות נוספות לפרסום

http://www.savingfrenchhill.022.co.il/BRPortal/br/P100.jsp

חפשו אותו בפייסבוק ושימו לייק:

 עוצרים את תכנית המטמנה בנחל אוג Opposing the Og Landfill

7. חותמים על העצומה למניעת המפגעhttp://www.atzuma.co.il/frenchhill 
יחד נעצור את מטמנת המפגע


לעמוד הפייסבוק ותמונות מההפנינג השכונתי בנושא לחצו כאן
הילדים מחו עם ההורים בציורי השכונה, כתיבת סיסמאות ועוד
ובינתיים אספנו בעזרתכם עוד כסף עבור מניעת התכנית***
מתוך מפגש בועדת הפנים של הכנסת:  ח"כ דוד אמסלם יו"ר הועדה: תעשו פאוזה. אם זה היה בן של מישהו מכם הייתם מקשיבים לו. תשמעו את התושבים עם לב פתוח ואל תפחדו ל לשנות"
ועדת הפנים והגנת הסביבה, קיימה היום (ג') דיון ביוזמת ח"כ מיקי לוי (יש עתיד), בנושא הקמת אתר להטמנת פסולת בניין בסמוך לבתי תושבים בגבעה הצרפתית ובעיסאוויה והפקעת קרקעות:
ח"כ לוי: "זו פעם ראשונה שתושבים יהודים וערבים חוברים יחד למאבק כזה. הקירוב יביא גם לתחילת הידברות ביניהם, שלא פחות חשובה בימים אלו. אין ספק שיש בעיות של רעש, זיהום אוויר וחורה לי שיש כאן הפקעת 30 בתים, רובים ערביים, לטובת הקמת המטמנה. למה אי אפשר לרדת לכיוון המדבר? הוא כ"כ צפוף?"
 
ח"כ דני עטר (המחנה הציוני): לא חשוב מה הגודל והכמויות שיועברו לאתר ההטמנה, כי כ"א מאתנו יודע איזה מפגע זה ואיך הוא משבש את החיים. אין הצדקה או היגיון בעיקר כשיש אלטרנטיבות. צריך למנוע פגיעה בבני אדם באשר הם, ללא כל קשר ליהודים או ערבים.
 
ח"כ אוסאמה סעדי (הרשימה המשותפת): "ביקרתי במקום בהזמנת תושבי עיסאוויה. המטמנה מפקיעה מאות דונמים מהכפר. הגן הלאומי יפקיע כ-400 דונם מעיסאוויה ובצד האחר יפקיעו עוד קרקע לטובת פארק. זו בושה שאין להם איך לחיות".
 
אריה לוי נציג ועד השכונה: "מדובר ב-500,000 טון פסולת לשנה. 400-500 משאיות ביום. הבתים מרוחקים 150 מ' בקו אווירי  לפי המכון המטאורולוגי, רוחות מזרחיות בין 70-90 יום בשנה- אבק סיליקט יתעופף לכיווננו. סיליקט גורם למחלת ריאות בלתי הפיכה. חוות הדעת של העירייה אינטרסנטית. אנחנו מבקשים תסקיר ובדיקה מחודשת של חלופות גם מחוץ לשטח המוניציפאלי של י"ם".
תושב השכונה, חיים שיבי: אני גר בשכונה כבר 30 שנה, גידלתי ילדים ובאים לספר לי איך הרוח נושבת? בציניות באים לספר לי שיהיה לי פארק ירוק עוד כמה שנים. יש התכנסות משותפת של ערבים ויהודים ולא נסכים לתוכנית הזאת. אנחנו עוגן יציב של אזרחים, זה הבית שלנו, אנחנו רוצים לנשום אוויר נקי". 
 
אריה קינג, חבר מועצת ירושלים ויו"ר הוועדה לאיכות הסביבה: "מדובר בכביש 1, בכניסה הראשית לירושלים. מי יעלה על הדעת שמצד אחד מקבל את פנינו בית קברות ומצד שני מה שיוביל לבית קברות. 550 הדונמים האלו מוקפים 360 מעלות בתושבים"
 
היו"ר, ח"כ אמסלם: "טיפלתי בנושא לפני 15 שנה ועמדת העירייה התנגדה. מה קרה? פסלתם את נחל אוג כמקווה מים. מה השתנה? היה לנו אתר פעיל בנווה יעקוב ולמה סגרנו אותו? כי הילדים חלו באסטמה. הבעיה הקטנה הייתה שהמשאיות חצו את השכונה. הבנו שהעפר מסוכן לציבור וסגרנו אותה".  
 
אבי בן צור, מהמשרד להגנת הסביבה מחוז ירושלים: "נעשתה בדיקה סביבתית-  לפי הפרוצדורה – היזם מזמין חברה חיצונית והמשרד בודק אותה וכותב חוות דעת על המסמך הסביבתי.  מבחינתנו זה היה בסדר שיש מסמך סביבתי ולא תסקיר. היועמ"שית של הוועדה המחוזית סברה שלא נדרש תסקיר". היו"ר, ח"כ אמסלם הגיב בחריפות לדבריו: "אתה מהאום? אתה בודק את העברית? אתה לא פקיד זוטר. לפי תכנית המתאר דרוש שם תסקיר סביבתי, רק אתה יכול לפטור אותם מהתסקיר. למה החלטת ככה? אתה הכתובת. אין מישהו אחר. כל עוד אתה בוועדה המחוזית אתה איכות הסביבה. בדיוק בשביל אירוע ברמה הזו המציאו תסקירים". 
 
סגן מתכננת המחוז במשרד הפנים, חן פרנקל: "בעיית עודפי עפר היא אקוטית במחוז. העדפנו מסמך סביבתי במקום תסקיר כי זה כלי גמיש יותר בלוחות הזמנים ונוח יותר לעבוד איתו. את הטמנת העפר בוואדיות עשינו בכל המחוז, כך למשל בבית שמש. המשאיות להובלה מזהמות את האוויר יותר מהכל. יש לזה גם השפעה אדירה על מחירי הדיור".
 
היו"ר ח"כ אמסלם סיכם: "יש פה דיון עם תושבים כואבים והם הקליינטים. לא מדובר בשניים שלושה ולא מדובר בהקמת גן ילדים. ראש העירייה חרת על דגתו שיתוף תושבים צריך לשמוע את זעקת התושבים ובכל הדיונים עד כה אני לא רואה את זה. אם זה היה בן של מישהו מכם הייתם מקשיבים לו. תעשה פאוזה ותזמן התושבים לוועדה ציבורית, לשמוע אותם עם לב פתוח. אל תפחדו לשנות את עמדתכם. תבדקו שוב את הנתונים ותקבלו חוות דעת אובייקטיבית. תחזרו לדווח לנו עוד חודשיים מה תעשו". עוד אמר כי "המשרד להגנת הסביבה צריך להוביל את זה ברמת שר. דיברתי עם השר להגנ"ס כי לא כל רבע שעה קם בעיר דבר בסדר גודל כזה בהיבטי בריאות ואוויר".
 
 ****
עוצרים את מטמנת המפגע – כך פעלנו עד כה
 דו"ח ועד הפעולה של הגבעה הצרפתית, צמרת הבירה ועיסאוויה
 
אוהבי ירושלים ותושבים יקרים,
לפני מספר ימים נפגשנו במינהל הקהילתי בכדי לשמוע על תכנית העירייה להקמת אתר הטמנה של עודפי עפר ופסולת בניין בנחל אוג שבצמוד למדורגי צמרת הבירה, הדסה הר-הצופים, עיסאוויה וענתא. לשמוע – ולהגיב. לשמוע – ולפעול נגד התכנית שתסכן את איכות החיים של כולנו
תושבי עיסאוויה הגישו ערר כנגד תכנית המטמנה  והוא יעלה לדיון בקרוב. אנחנו מבקשים להעלות בפני הועדה המאשרת את נימוקינו שלנו.  
במפגש הראשון של וועד הפעולה, בראשות יו"ר הועד חיים שיבי הוחלט פה אחד על נקיטת מספר פעולות:
 
1.      שכרנו את עו"ד יוסי חביליו, לשעבר היועץ המשפטי לעירייה, על מנת שייצג אותנו בדרישה להצטרף לערר שהגישה עיסאוויה ועמותת "במקום".
2.      אנו פועלים אל מול התקשורת, על מנת להביא את חומרת הפגיעה הנשקפת מן התכנית לידיעת ולתודעת מעגל רחב של תושבים ואוהבי ירושלים.
3.      שלחנו הודעות על המפגע הצפוי לחברי כנסת ולנשיא המדינה.
4.      יצרנו קשר עם חלק מהעותרים בעתירה הקודמת – על מנת לקבל רשות להשתמש בשמם בעתירה הנוכחית. תושבים שעתרו בעבר, וטרם יצרנו עמם קשר, אנא צרו עמנו קשר בהקדם בדוא"לsavefrenchhill@gmail.com
5.      לצורך המאבק אנו מגייסים כספים בעזרת המינהל הקהילתי.
אנו מבקשים 100 ש"ח מכל בית אב לתמיכה בהוצאות המאבק-
תשלום לעו"ד ועוד. פרטי חשבון הבנק להעברת התשלום
:
     בפרטים כתבו את שמכם המלא וחובה לציין עבור "התנגדות למטמנה"
בנק הפועלים 12  I   סניף 784   I  חשבון 369313 ע"ש מינהל קהילתי גבעה צרפתית.
ניתן לשלם גם במזכירות המינהל בשעות 8:30-13:00 או 15:00-18:45
6. פתחנו עצומה הקוראת לביטול תכנית המטמנהhttp://www.atzuma.co.il/frenchhill 
    אנא חתמו והעבירו גם לשכניכם וחבריכם את הקישור.

7. יצרנו קשר עם רופאים, על מנת לקבל חוות דעת רפואיות.
 
כל רעיון ונכונות לפעולה משותפת יתקבלו בברכה ובתודה
אנו זקוקים לידכם הטובה. רק יחד נוכל לעצור את תכנית המפגע.
זה איננו מאבק קל. אנחנו נכנסים אליו במועד מאוחר. כמעט מאוחר מדי
.
אך אם לא נפעל ונאבק יחד לא נסלח לעצמנו כאשר מטמנת פסולת הבניין
תפעל ממזרח לבית שלנו ולאורך שנים בואכה מעלה אדומים


כל הכבוד לכל מי שתורם מזמנו-
בהחתמת העצומה, בגיוס הכספים בקרב השכנים ובפרסום המידע!
אנו זקוקים לעוד ועוד ידיים שיסייעו בכדי נגיע לתושבים כולם!


ועד הפעולה מציין בברכה ובתודה את התרומה המשמעותית והנמשכת
של צוות המנהל הקהילתי במאבק על איכות החיים בשכונה.
אנו הולכים למאבק הזה בתאום מלא


לפרטים נוספים ועדכונים, בקרו באתר המתנ"ס ובעמוד הפייסבוק של השכונה:
http://www.eshkolbagiva.org.il/All-together-now/Public-area/matmena
https://www.facebook.com/givazarf
 
לפניות אל וועד הפעולה כנגד המטמנהsavefrenchhill@gmail.com


 

We, the members of the action committee of the residents of French Hill and Zameret Ha’Bira, along with representatives of the Village of Isawiya, a joint committee which has assembled as a result of the emergency meeting on June 8th at the French Hill community center, call upon you, the residents of French Hill and Ramat Eshkol neighborhoods to assist us in stopping a harmful initiative.
This initiative proposes to turn a space that borders on the French Hill, Zameret Ha’Bira, Isawiya, Anata and Shu’afat neighborhoods into a city construction waste landfill, unparalleled in size and intended to be used throughout the span of several years.
For the first time, this is a joint effort of the neighborhoods and the Village to fight for the quality of life in North Jerusalem. It is a struggle to eradicate further tensions between Arabs and Jews and prevent severe health hazards that affect us all in our area. To put it simply- a battle for clean Jerusalem air, free of dust and construction waste.
The Chairman of the neighborhood administration, Eli Rosenfeld, and the Manager of the Administration, Naama Katz, who have officiated the meeting, have shown support and willingness to lead along with the action committee the struggle to protect the quality of life in the neighborhoods that will be exposed to this hazard.
We cannot win this fight for clean Jerusalem air without the involvement of all the citizens, and their willingness to act, raise their voice, raise support, and raise funds, to call upon the press and take legal action. 
This is about our home. This is about our health. And we must guard it together. 
 
Press here to sign the petition to prevent the landfill plans
 
To support the effort we are actively fundraising through the community administration. We are asking 100 NIS from every household to cover legal expenses and more.
In order to make a bank transfer: 
(Please attach your full name and state that it is for the purpose of “Opposing the Landfill”): Account number 369313 /Branch 784/Bank Hapoalim 12
 
You can also make your contribution in cash or check at the Administration’s offices between 8:30am to 1:00pm and 3:00pm to 6:45pm.   
 

פרטי התכנית בהרחבה - מכתב לציבור מוועד הפעולה:

עצירת תכנית המפגע: הקמת אתר להטמנת פסולת בניין בסמוך לבתי תושבים יהודים וערבים והפקעת קרקעות – בלימת תכנית שהיא פגיעה קשה באיכות החיים של תושבי צפון ירושלים
תושבים יקרים,
אנו, חברי ועד הפעולה של תושבי הגבעה הצרפתית וצמרת הבירה עם נציגי הכפר עיסאוויה, בהמשך לאסיפה משותפת שהתקיימה במרכז הקהילתי בגבעה הצרפתית ב-8 ליוני, פונים אליכם בקריאה להירתם לעזור לנו לעצור תכנית מפגע הרסנית.  תכנית המפגע להפיכת שטח הגובל בשכונות הגבעה הצרפתית, צמרת הבירה, עיסאוויה, ענאתא ושועפאת למטמנת פסולת בנייה עירונית בהיקף חסר תקדים ולאורך שנים.
לראשונה, זהו מאבק משותף לשכונות ולכפר על איכות החיים בצפון ירושלים. מאבק לסילוק מתחים נוספים בין יהודים לבין ערבים ולמניעת מפגעי בריאות קשים. בפשטות – קרב למען אוויר ירושלמי נקי מאבק ופסולת בנייה. יו"ר המנהל אלי רוזנפלד ומנהלת המנהל נעמה כץ שניהלו את הכנס הביעו תמיכה ונכונות להוביל עם ועד הפעולה את המאבק להגנת איכות החיים בשכונות שיחשפו למפגע.
לא נוכל לנצח במאבק הזה על אוויר ירושלמי נקי לנשימה, מאבק שאיננו קל – ללא מעורבות של כל התושבים. ללא נכונות לפעול. להרים קול. לגייס תמיכה. לגייס כספים. להזעיק תקשורת. לבדוק אפיקי התנגדות משפטית.
זה הבית שלנו. זאת הבריאות של כולנו. נשמור יחד.
אנו זקוקים לעזרתך כדי לעצור יחדיו את תכנית המפגע. צפון ירושלים אינה זקוקה לתוספת מתחים באווירתה. גם כך, אנו מתמודדים בכל יום עם אתגר של השגת דו קיום, שכנות טובה ואיכות חיים.
נציג העירייה הביא לנו בשורת פארק ירוק בעוד 20 שנה. מעין פיצוי על שנות רעש ואבק. האסיפה הודיעה לו חד משמעית: לא תודה. והמסר הנוסף שלנו: זרוק למטמנה את התכנית להטמנת  פסולת בנייה. 5 עד 8 מיליון מ"ק של עודפי עפר ופסולת בניין למשך 20 שנה על פני שטח של 516 דונם צפונית לכביש מס' 1 ולשכונת עיסאוויה ודרומית לחומת עוטף ירושלים והגבול המוניציפאלי. 
למי שעדיין לא עמד על חומרת האיום לאיכות החיים אנו מביאים פעם נוספת דברים שנכתבו בעתון השכונתי שלנו על סמך חוות דעת של מומחים לאיכות הסביבה. 
דווקא כאן, במקום הרגיש ביותר בעיר ירושלים, מקום בו מנסים הכל לשמור על איזון עדין מתוך רצון אמיתי וכן לחיים בשלום, בלב לבן של שכונות הנושקות זו לזו ואשר יש בהן השתדלות גדולה לשקט ושיתוף פעולה, העירייה היתה אמורה לתת את הדעת על פארק בלי תנאים מוקדמים, על  שירותים אלמנטריים לנו ולשכנינו בלי מחטפים כאלה ואחרים. 
אבק, זיהום מי תהום, הפקעת בתים ועוד
אם טרם התבהרה התמונה, לפניכם חלק קטן מהעובדות עליהן התבססו ההתנגדויות לועדת ערר על החלטת העיריה:
חריגה מההוראות. הוראת תמ"מ 30-1,מדברת על  אזור עמק עירוני כעל שטחים פתוחים טבעיים, מוגנים, מתקני ספורט, בילוי ופנאי וכו'. אתר ענקי לפסולת אינו עומד בקריטריון זה משום היבט.
זיהום אוויר, רעש ועומסי תנועה כבדים. האתר  אינו רק אתר הטמנה. אלא אתר פעיל שיבוצעו בו עבודות של פריקה, גריסה, מיון והובלה. מכאן: זיהום אויר, רעש ועומסי תנועה כבדים של משאיות שיסעו הלוך ושוב. לא ידוע לנו על אף ישוב שם אושר אתר הטמנת פסולת בסמיכות גדולה כל כך לבתי מגורים.
הרס הטבע. נחל אוג נפרס מקו פרשת המים הארצי, החוצה את ירושלים עד ים המלח. הנחל מהווה ציר קישור של מערכות טבעיות. התכנית המוצעת משנה את מבנה התבליט בכל שטחה ויוצרת מצב שאינו תואם את תפקידו הטבעי ויוצרת מצע חדש שאינו מותאם לחלחול מי נגר. אתר נחל אוג הינו אתר טבע עירוני בעל מגוון עשיר של חי וצומח, מהם מהנדירים שיש. הוא מהווה נקודת מפגש של אלמנטים שונים המשלבים נוף ,טבע וארכיאולוגיה והמטמנה תפגע במרקם הנוכחי בצורה בלתי הפיכה. יש להוסיף את זיהום מי התהום וזיהום מי הנחל.
הרס מכוון. החלטה מספר 246 של הממשלה קבעה: "מדיניות  ממשלת ישראל תתבסס על עקרונות של התנהלות פתוח בר-קיימא המשלבים: כלכלה דינאמית, שימוש מושכל במשאבי טבע, הגנה על מערכות אקולוגיות ומתן שוויון הזדמנויות לכל". כמו כן הוחלט למנוע הדרדרות המגוון הביולוגי ושיקום מערכות אקולוגיות שנפגעו בידי אדם. כאן מדובר בהרס גרידא.
זיהום מי תהום. מן הראוי שמינהל רשות המים בישראל, ייתן את דעתו בסקר מקיף וממצה על משטר מי התהום של צפון העיר והזיהום שתגרום המטמנה ועל ההשפעה הסביבתית הבלתי הפיכה של הטיית מי נחל אוג.
רוחות של אבק. רוחות המזרח יביאו את האבק לפתחנו. הנתונים המטאורולוגים בדבר משטר הרוחות באזור, עליהם התבססה התכנית, נבחנו על סמך בדיקה בת 30 שנה. לאור השינויים האקלימיים מן הראוי שתעשה בדיקה עדכנית ומוסמכת על ידי מומחים האמונים על נושא ספציפי זה. התחנה המטאורולוגית בעטרות שערכה את הבדיקות הנ"ל, לא עובדת יותר ועל כן הנתונים מיושנים ולא עדכניים.
הפקעת בתים. חוק יסוד כבוד האדם וחרותו אומר כי הפקעה הינה פגיעה חמורה ואמורה להיות רק לתכלית ראויה ובמידתיות. הריסה של 30 מבנים שיופקעו על ידי הוועדה המחוזית ויירשמו על שם הרשות המקומית", בהם בתי מגורים בבעלות פרטית על מנת שאפשר יהיה ליישם את התכנית, אינה מידתית אינה הוגנת ותיפגע פגיעה חמורה במרקם היחסים הבין-שכונתיים  וכמובן שגם ברמה לאומית.
לא נעשה סקר סביבתי מקיף. איננו מטילים ספק במיומנות המחלקה לאיכות הסביבה של עירית ירושלים אך בשל ניגוד האינטרסים, מן הראוי שהתכנית תיבחן על ידי גוף בלתי תלוי שיבדוק באופן מקיף את כל ההיבטים הסביבתיים בתכנית האמורה. הוועדה המחוזית, שמטרתה העליונה לשרת את הציבור, צריכה לבסס את החלטותיה על תשתית עובדות נוספות שהעלנו כאן ולהתייחס גם להיבט של העלות הציבורית שתידרש לצורך הפקעת קרקעות מתושבים החיים בסמיכות. התכנית כוללת שטחים נרחבים מאדמות עיסאוויה (ולא רק), ישוב הסובל ממצוקה תכנונית מתמשכת ומעיקה.
לאור כל אלה ועוד, הגיש ארגון "במקום" ערר בשם תושבי עיסאוויה. אנו מצטרפים – וניאבק יחד ובמשותף. תושבים, ועדי בתים, אזרחים שאיכפת להם – תנו לנו יד לעצירת המפגע. צפון ירושלים זקוקה לתוספת תקציבים לפיתוח ותשתית משותפת לאיכות חיים. לא למטמנת פסולת.  קולכם חשוב לנו.
אנא צרפו את חתימתכם למחאת תושבים  זאת. כאשר תתבקשו להרים תרומה להקמת קרן המאבק בחשבון בנק מיוחד שיפתח לצורך זה בבנק הפועלים בגבעה הצרפתית– עשו זאת למען כולנו. להצעות ויוזמות ולנכונות להתנדבות פעילה פנו אלינו במייל........
חברי ועד הפעולה המשותף- תושבי הגבעה הצרפתית, צמרת הבירה ועיסאוויה
 
 

כל הזכויות שמורות מנהל קהילתי הגבעה הצרפתית © 2020 Powered by Kentico