פרוטוקול ישיבת הנהלה מתאריך 03/03/14
 
 
 
ישיבת הנהלה מתאריך 03/03/14

נוכחים: מיה בן שושן, מיכל מוסאצ'י, יצחק בניש, אבשלום סטרוגו, אבי אליהו, אלי רוזנפלד, הדס יולס-קדם, אריה לוי, לאה בלנק, עדי לוי, מירב רפפורט-אלבז, רונית כהן-גלוזברג, ענבל זידר.
 
בניה באזור המרכז המסחרי מטעם חברת אזורים
אלי: הבניה במתחם ששייך ל'אזורים': החברה רצתה לשמוע מה עמדתנו בנוגע לבניה, אמרנו                להם שהעמדה שלנו חיובית בגדול, מבלי להיכנס לפרטים הספציפיים, ושאנחנו רוצים במקביל מתיחת פנים למרכז המסחרי. צריך עכשיו להתחיל לשמוע מהם מה הם מתכוונים לקדם.
אריה: אנחנו מדברים על שכונה אוניברסיטאית, ואנחנו רוצים לקדם דיור לסגל, נכון יהיה לנצל את העניין המחודש של חברת אזורים בשטח הזה, כדי לבנות מגורים לסגל.
עדי: הרעיון מעולה, ההיתכנות נמוכה.
מיה: התוכנית של אזורים היא רעיונית, הם הבינו שעומדים לקחת מהם את הקרקע, ולכן מיהרו להתחיל לפעול, הועדה האזורית אמרה להם במפורש שהיא רוצה לראות תוכנית חדשה, ולא את התוכנית הקודמת שלהם. מדובר על משהו שהוא בגדר רעיון, ועוד לא עבר שום ועדה.
 
עדכונים מהועדה לקשרי קהילה
רונית: בישיבה הקודמת עדכנו שאנחנו לקראת שולחן עגול של ארגונים בשכונה, פורום השותפים התקיים והיה מאוד מוצלח, ואנחנו מנסים לבנות מהלך לטווח ארוך של תוכנית אסטרטגית. במקביל, פנינו לחברה למתנ"סים, והבקשה שלנו הייתה ליצור סינכרון בין צוות העובדים להנהלה. אחת הבעיות שלנו היום כהנהלה זה חוסר סינכרון, לא כזה שלא מאפשר לעבוד, אבל לא תמיד יודעים איך לעשות את זה, גם אם יש רצון טוב וכוונות טובות מאחורי זה. רצינו שני מפגשים להנהלה, שני מפגשים לצוות המקצועי, ולאחר מכן ישיבה משותפת, שתכלול חזון למינהל הקהילתי ולהנהלה. החברה למתנ"סים נותנת לנו את המשאב ההנחייתי הזה ללא תשלום, וזה מובא לחוות דעתכם.
ההנהלה מאשרת את התוכנית.
אלי: פתחנו את הספריה הקהילתית בבית הספר קורצ'אק, לאחר עבודה קשה של רונית. העובדה שראש העיר ביקר, נתן את הגושפנקא, וזה היה חשוב.
רונית: היה ויכוח בהנהלה האם יש למהר ולהוציא את הכסף מהמינהל הקהילתי לצורך מימון ספרנית. הגישה שלי היתה למצות קודם כל את תהליך גיוס המשאבים מהעירייה ורק באין ברירה לפנות לכיסו של המינהל. אני שמחה שההנהלה תמכה והפגינה סבלנות והדבר צלח בידינו בסוף.
 
עדכונים מועדת חינוך
מירב: אנחנו מתכוננים לאירוע של "ארמון המלך והמלכה" בפורים, מדובר בשת"פ בין כל בתי הספר וכל תנועות הנוער, זה יהיה בשבוע הבא, ונקווה שזה יהיה אירוע ראשון בין רבים.
החלפנו את ספק המזון בגנים, כבר כמה חודשים אנחנו בעניין הזה, ועכשיו החלפנו את הספק, ונקווה שזה יהיה לטובה.
 
אלי: כדאי לחשוב ברמת הניהול של הגנים על איזושהי שיחת שחרור לחץ בעקבות התחלופות בכוח העובדים, ולראות איך מטפלים בבעיה הזו.
 
עדכונים נוספים
אלי: עדי ומיה עשו סקר צרכים מוצלח ב"גן השלושה" בזכות פעילות הסטודנטים של "עושים שכונה".
עדכוני ביטחון - המרחב המשטרתי החדש ייכנס ל"בית הדין לעבודה" בשועפט, אבל בינתיים עוד לא נראה שזה נעשה. כמו כן, רוצים לבטל את הניידת שהסתובבה פה בלילות. אנחנו עם היד על הדופק בעניין הזה.
 
נושא רכזת תרבות תורנית
הדס: רכזת שתעבוד מהמינהל הקהילתי, והפעילות שלה מתקיימת ברמת אשכול, הפעילות מוגדרת לקהילה החרדית, הרכזת קיבלה מאתנו את כל האישורים לאירועים, ואנחנו היינו מעין צינור.
יצחק: אנחנו רוצים שתהיה רכזת שתציע אירועים שמתאימים למגזר החרדי, שהם פתוחים גם לציבור הרחב, והאירועים שאנחנו רוצים הם בסגנון אחר שמבוססת על מנטאליות אחרת.
אריה: מבחינת הצד התוכני, אין בעיה שזה יהיה, אבל מכיוון שמדובר בכסף ציבורי, צריך להקפיד על כך שזה יתנהל כפי שמתנהלת כל פעילות אחרת במינהל. כדאי למנות חבר הנהלה חרדי שיהיה אחראי על הפעילות הזו מטעם ההנהלה.
לאה: אני אשמח להיות בקשר רציף איתה, במסגרת ועדת התרבות.
ההנהלה כולה מאשרת את קליטת הרכזת בתנאים במציג יו"ר המינהל (להלן)
אלי: התנאים שלי הם ברורים – הפעילויות האלו לא יהיו בגבעה הצרפתית, אלא ברמת אשכול בלבד.
אם אני אתחיל לקבל לחץ, לא משנה מאיזה גורם, להתחיל לקיים את הפעילות בגבעה הצרפתית, ואני אראה שזה זוחל לכאן, מבחינתי, זה קו אדום ואני מבטל הכל. האשמה במקרה זה תהיה רק על הנציגים החרדים בהנהלה שלא השכילו לעבוד ביחד וחוזרים בהם מתנאים.
אם נצליח לייצר את הסטטוס-קוו הזה, זה ישרת את שתי הקהילות, ואנחנו גם יכולים להוות דוגמא ליתר שכונות העיר. אני מבקש מנציגי ההנהלה החרדים לייצג את האמירה הזו.
יצחק: אני מבין את מה שאתה מבקש, ואני רוצה שזה יהיה דו-כיווני, ואני רוצה שישחררו לנו יותר, כמו למשל בניית בתי כנסת ברמת אשכול.
אלי: בית הכנסת זו דוגמא טובה לאיך לא עובדים בשיתוף פעולה ולמה זה יכול להוביל. אם היו מגיעים המתפללים למינהל הקהילתי, ומציגים מצוקה של מתפללים, ולא מנחיתים קראוון בלתי חוקי בסמיכות מאיימת על בית ספר יד המורה, אני אומר שמבחינתי המינהל היה הולך לקראתם ומייצג את מצוקתם האמיתית בפני העירייה ומוצאים פתרון. כך צריך לפעול. אם יש צרכים, כמו למשל חדר כושר מופרד, אם אתם רוצים לארגן קבוצה, שתהיה רווחית למינהל, בטח שנלך על זה. רק תבואו בבקשה ותציעו ותציגו קבוצה שמוכנה לבוא ולשלם. זו העבודה שלכם כנציגי הציבור החרדי ומי כמובן יודע שבניגוד למקומות אחרים, אני מאמין כאן בשיתוף פעולה שבו שני הצדדים מרוויחים. תראו את ההצעה שעומדת על הפרק לרכזת התרבות התורנית.
 
 
 
 
קרית חינוך חרדית
אריה: לפני כמה שנים נודע לנו על כוונה להקים קרית חינוך חרדית שתכלול 30 כיתות לימוד ו-10 כיתות גני ילדים. התארגנה קבוצת אנשים שהתנגדה, קיימנו הפגנה, קיימנו פגישות, והעובדה שהייתה התנגדות, הייתה ידועה לעיריה ולתושבים. בעצם, קשה למצוא סיבה לחיוב הקמת הקריה. מי שדחף את זה בקדנציה הקודמת היה פינדרוס.
כשקיבלנו את התוכנית חשכו עיני כל הגורמים המקצועיים. הגיעו אלינו אינפורמציות שהדבר הזה מתחיל לזוז, ואנחנו ביקשנו להיפגש עם ארהל'ה בן-נון, מנהל המחלקה למבני ציבור, ומטרת ביקורנו הייתה לקבל אינפורמציה. הוא היה מופתע ואמר – "מה? אתם מתנגדים לדבר הזה?". הוא ביקש לקבל את עמדתה הפורמאלית של הנהלת המינהל. בדיווח טלפוני שקיבלתי היום, הבנתי שמדובר ב-70 כיתות, כלומר, 2100 תלמידים, עוד 300 ילדי גן, ועוד סגל, ועוד הורים שמגיעים, וכל התנועה הזו אמורה להיכנס לסמטת הקריה החרדית. לא בונים את זה בשביל רמת אשכול, אלא בשביל כל השכונות החרדיות בירושלים. כמובן שזה ישפיע על אופיין של השכונות מסביב. אם הפרויקט יתממש מדובר באסון, ומכיוון שהגורמים בעיריה טוענים שלא ברור מה עמדת התושבים, חשוב שנבהיר מה עמדתנו. יש כל כך הרבה דברים שאפשר לתכנן שם, שהם לא מציפים את האזור.
אבשלום: זה יפריע לנו גם, רק חבל מאוד שלא לקחתם אותנו כחרדים לפגישות האלו.
אלי: נוציא מכתב מטעם כל ההנהלה שאנחנו מתנגדים לבניית קרית החינוך במתכונת הנוכחית.
החלטה: נוציא מכתב מטעם כל ההנהלה שאנחנו מתנגדים לבניית קרית החינוך במתכונת הנוכחית.
 
הקמת בית לחוסים ליד תחנת הדלק
הדס: יש שטח חום צמוד לתחנת הדלק, הבניה היא לכיוון המדרון. זו תוכנית לחסרי דיור, סה"כ 24 אנשים, שנזרקו לרחוב, אינם צורכים חומרים נרקוטיים, וכרגע מפנים אותם לבתי מלון, הם יכולים גם לצאת ולהסתובב בשכונה. הוצע להקים שם תחנת משטרה כחלק מהמתחם הזה, שהוא מול עיסוויה.
אריה: נראה שהעיריה מתייחסת לשכונה כאל פח הזבל, ומה זו גם הגישה הזו שיפתרו לנו את בעיית הביטחון אם נסכים לקבל את השאלטר.
אלי: הנושא עלה בעבר והבענו התנגדות. אחרי שערכנו בירור מקיף על מהו התכנית ומה ההשלכות על השכונה אני יכול להגיד בצורה ברורה שמדובר בקטסטרופה לשכונה ומכת מוות לכל המאמצים שלנו למצב את השכונה להביא משפחות עם ילדים להתגורר כאן.
לדעת כל המומחים עימם התייעצנו, הנוכחות שלהם ברחבי השכונה ובתחבורה הציבורית ממנה ואליה הינה בעלת השלכות קשות לשכונה.
עם כל הכבוד לעירייה, אנו מוכנים לקלוט במקום זה מעון אחר של חוסים (כפי שיש בשכונה), אנשים קשי יום ואחרים. הרווחה עצמה מפעילה כאן אצלנו מסגרות של טיפול לאנשים שאינם תושבי השכונה ומנצלת את האופי השקט של השכונה וההומני לשלב כאן פעילויות רבות, אבל זה כבר חוצה כל גבול. הדרים במעון זה הם ניידים, מקום המחייה המרכזי שלהם הוא מרכז העיר והם מתניידים בתחבורה הציבורית שבה נוסעים הילדים לבתי הספר. האפקט של מעון דרי רחוב זה הוא מצטבר ומתרחב במעגלים מעבר לבניין עצמו.  
מוסכם שהתגובה שלנו נותרה כשהייתה – התנגדות. אנו נפעיל את מלוא כוחנו (גם משפטית).
אנו נוציא מכתב בלשון זו לעירייה.
 
 
 
 
התארגנות לשעת חירום
עדי: בעקבות השלג הגדול, נראה שכדאי להקדיש ישיבת הנהלה להפקת לקחים לקראת שעת חירום.
החלטה: לקראת ישיבת ההנהלה הבאה, חברי ההנהלה והצוות המקצועי יעבירו את המסקנות שלהם – מה עבד כמו שצריך, ומה לא עבד, ומשם נתחיל לדבר.
 
יו"ר ועדת ביטחון
אלי: אבנר ביקש לפרוש מהתפקיד, ויש למצוא לו מחליף, אבשלום יהיה בקשר עם אבנר, ויבדוק אם הוא מוכן ויכול להיכנס לתפקיד שלו כיו"ר הוועדה.
 
החלטה: באחריות אבשלום.

כל הזכויות שמורות מנהל קהילתי הגבעה הצרפתית © 2020 Powered by Kentico