חיפוש חוגים ופעילויות

אודות השכונה

מינהל קהילתי הגבעה הצרפתית והסביבה הינו עמותה רשומה מס` 580285609 את תקנון העמותה ניתן לקרוא כאן

השטח עליו מופקד המנהל מבותר פיזית לשניים על ידי כביש עורקי - דרך שכם – כביש מספר 1, המשמש כחיץ בין השכונות ומפלגן, בין מזרח למערב.
השטחים המבונים, מבותרים על ידי כבישים ראשיים מצדם האחד ומצדם השני מוקפים על ידי ואדיות תלולים ופתוחים שאינם נגישים לשכונה.
סך כל השטח: א.ס. 771 – 638 דונם, א.ס. 772 - 332 דונם, א.ס. 111 - 588 דונם, א.ס. 113 – 397 דונם. סה"כ שטחי המנהל – 1955 דונם.

שכונת הגבעה הצרפתית ( גבעת שפירא) וצמרת הבירה ( א.ס.[1] : 771 ו – 772 ), השטח נתחם באזור על ידי הכבישים: ממערב - דרך שכם, דרום מזרח – על ידי שדרות האוניברסיטה העברית, ממזרח - על ידי רחוב אהרון קציר ממשיכה אל עבר רחוב הלח"י, האצ"ל, לוחמי הגטאות והחי"ל - נחל אוג, מצפון וצפון מזרח – על ידי דרך מעלה אדומים.

הגבעה הצרפתית / גבעת שפירא משתרעת מדרך שכם, רחוב ההגנה, רחוב האצ"ל, רחוב בר כוכבא ורחוב הלח"י. השכונה נוסדה בשנת 1971 (תשל"א) מצפון להר הזיתים למרגלות הר הצופים במקום שצוין במפה כ -French Hill , ע"ש הקולונל פרנץ` הקבור בבית הקברות של הצבא הבריטי בהר הצופים. בתרגום השם נפלה טעות ומאז היא נקראת הגבעה הצרפתית. שמה הנוסף גבעת שפירא, ע"ש חיים משה שפירא, מנהיג חשוב של התנועה הציונית הדתית ושר הפנים בממשלת ישראל. השכונה נמצאת בגובה של 830 מ` מעל פני הים. כבר בסוף שנת 1969 נבנו כ–400 יחידות דיור על ידי משרד השיכון וב-1975 נבנו סך כולל של כ–2,500 יחידות דיור ולצדם מבני שירותים. רוב המבנים בבניה של 6-7 קומות.

צמרת הבירה משתרעת לאורך רחובות ומבואות כגון: החי"ל, פלי"ם, הררי, נהגי הפרדות והנח"ל. מצדה המזרחי היא נתחמת על ידי נחל אוג. השכונה נבנתה בשנת 1972 בפאתי הגבעה הצרפתית על הרכס הצפון מזרחי של הר הצופים ובמורדיו המזרחיים. השכונה נבנתה על פי סטנדרטים אמריקאיים. הפרויקט ניצל את המורדות לבנייה מדורגת ואפשר בנייה עם תחושה של בתים בודדים, המשקיפים אל מדבר יהודה. שמה ניתן לה על שום גובהה. זוהי שכונת יוקרה שמתחילתה אורגנה היטב על ידי ועד שנבחר על ידי התושבים, המהווה דוגמא בולטת לארגון קהילתי.

גבעת המבתר ורמות אשכול (א.ס.: 111 ו – 113) השטח נתחם, ממזרח – על ידי דרך שכם, מדרום - על ידי שדרות לוי אשכול וגבעת התחמושת, ממערב - על ידי רחובות משמר הגבול, מבוא תמנע וים סוף ועל ידי שכונת סנהדריה וסנהדריה מורחבת ומצפונה על ידי נחל צופים וכביש מספר 9.

רמות אשכול משתרעת בין שדרות לוי אשכול לבין הרחובות פארן, רמת הגולן ומשמר הגבול. השכונה נבנתה בקצב שיא של 14 חודשי בנייה. ראשוני הדיירים נכנסו להתגורר בה כבר בסוף 1969. השכונה כולה נבנתה מאבן, תוך הקפדה על עיצוב החזיתות, ניצול שטחים למגרשי חנייה והתקנת מערכות מרכזיות לתקשורת, הסקה וכדומה. הדירות רובן בנויות בבניינים בני 4 קומות אך יש גם בתים בני קומה אחת או שתיים.

גבעת המבתר שוכנת בגבעה המזרחית לרמות אשכול. היא נתחמת בצפון - צפון מערב על ידי ואדי צופים, ממזרח על ידי דרך שכם ומדרום על ידי שדרות אשכול. היא נוסדה בשנת תש"ל (1970) על כביש ירושלים - רמאללה – שכם. הכביש מבתר בחתך מלאכותי את ההר שגובהו 800 מ` והוא חלק מהר הצופים ומכאן שם השכונה. לפני ששת הימים היו באזור מוצבים ירדניים ובזמן המלחמה נערכו שם קרבות קשים בציר המוביל אל הר הצופים. לזכרם של הנופלים מחטיבת הראל הוקם בשכונה לוח זיכרון. בשכונה נמצאו מערות קבורה וממצאים מתקופת הבית השני.
הסדרי נגישות