חיפוש חוגים ופעילויות

עדכונים מפעילות הוועדה הפיזית, מאי 2023

 
שדרוג בר כוכבא
 
השדרוג מגיע לקיצו. תודה רבה לכל מי שכתב לנו והודיע על פגמים בביצוע הפרויקט, כפי שביקשנו בעדכון של מרץ 2023. עברנו עם הקבלן בשטח על ההערות שלהם, ושלחנו לו רשימה מסודרת, כולל תמונות. שלחתם לנו הצעות לגבי התקנת עמודי דיזנגוף, עברנו עליהם והסכמנו איתכם לגבי הצורך, ונעביר אותם לקבלן, לאישורו הסופי ולביצוע.

ניתן כאן תשובות על כמה שאלות שחזרו על עצמן, לטובת כלל התושבים:
 
א. פסי ההאטה בין הכיכר בלוחמי הגיטאות ורח` החי"ל כן מופיעים בתכנית וכן ייבנו. יהיו שלושה פסים כפי שהיה לפני השדרוג. לא הספיקו להתקין אותם לפני שהתחיל מבול החגים.

ב. פס ההאטה הגבוה מדי שנמצא ליד רח` גולי קניה יתוקן.

ג. אזור החבק-נשק-וסע ליד בתי הספר והגנים הורחב לשמונה מקומות חניה. הסיבה שכרגע אזור זה לא מוגדר כאזור ללא חניה, קשורה בטעויות שמצאנו בתכנית השדרוג. היתה טעות בתמרור שמגדיר את האזור, וכמו-כן הצביעה האדומה המסורתית של אזור זה, כלל לא מופיע בתכנית. עבדנו ביחד עם מנהל הפרויקט כדי לבקש תיקונים לפני מספר חודשים, אך כיון שדרושים אישורים ממספר וועדות בעירייה, התהליך לוקח זמן. מנהל הרובע מקדם איתנו את הנושא.

ד. חדשות רעות לגבי חנית משאיות לאורך הרחוב: אמנם לפני כמה חודשים קיבלנו תמרורים שמגבילים את החניה ברחוב לרכבים בעלי משקל פחות מ-3.5 טון - מה שמונע חנית משאיות וחנית מיניבוסים גדולים. (מיניבוסים קטנים שוקלים פחות מ-3.5 טון וכן יכולים לחנות.) אך כשהגיע צוות תמרורים להתקין את התמרורים הסופיים של הרחוב, אחרי ביצוע הריבוד, התקינו את התמרורים נגד משאיות בלי התוספת של 3.5 טון. מסתבר שההגבלה הנ"ל מופיעה בתכנית בצורה שגויה, ולכן נצטרך שוב להגיש בקשה לתמרורים אלו. גם כאן, מנהל הרובע התגייס לקדם איתנו את הנושא.
 
מפגש עם מנהל הרובע, אבי אליהו
במפגש החודשי שלנו עם מנהל הרובע, אבי אליהו, דיברנו איתו על מספר נושאים נוספים:
  1. הקו הרציף ברח` בר כוכבא ליד בתי הספר. תושבים רבים התפלאו מהשינוי הזה, שמונע פניות פרסה וגם מונע פנייה שמאלה ממגרש החניה של בר כוכבא 70-72. העירייה סבורה שהנסיעה במקטע הזה תהיה יותר בטוחה ומסודרת כך, ומכיון שיש שני מעגלי תנועה מאוד קרובים אחד לשני, אז רצוי שהתושבים יסתובבו בכיכרות ולא באמצע הרחוב. הנושא הזה יעלה פעם נוספת בפגישה מול מהנדס התנועה של העירייה.

  2. שיפוץ של כיכר אורבך. תושבים רבים פנו אלינו בנושא של השיפוץ של כיכר אורבך שבוצע לפני כשנה, שלדעת רבים הוא שיפוץ לא מוצלח. מנהל הרובע עדכן שיש תקציב מהעירייה לשפר את המראה של הכיכר.

  3. מצוקת חניה בשכונה. אנחנו מודעים למצוקת החניה בשכונה, ועובדים כדי לקדם פתרונות לבעיה. להבנתנו בעקבות מספר פעולות שנעשו ביחד עם משטרת ישראל והעירייה יש הקלה מסוימת במצוקת החנייה ברחוב האצל הזוגי. על כל שינוי לרעה במצב, נשמח אם תפנו לבת` גולדשטיין (פרטים למטה) או לניר ויסקופף 054-6420035.
 
חורשת השקדיות - אנחנו עומדים על המשמר!
בשבוע שלפני פסח, נדהמנו לגלות שחומר הקרצוף מריבוד רח` בר כוכבא נערם בחורשת השקדיות ובתוך הבור של ברוש הגבעה. כל זה בנוסף למשהו שהתרענו לגביו כבר בסתיו – השימוש של הקבלן בשטח חורשת השקדיות, כשטח התארגנות לעבודות השדרוג. בגבול הצפוני של חורשת השקדיות, הציבו קרוואן וציוד, השאירו פסולת בנייה, ואף עשו עבודות מתכת בקרבת עץ חרוב עתיק ומרשים שנמצא במקום. פנינו לסגן ראש העיר אריה קינג שנרתם לעזרתנו, וארגן סיור בו נוכחנו, ביחד עם נציגי עירייה ומנהלי עבודה של השדרוג. בסיור, חברת ברזני התחייבה להוציא כל גרגיר של חומר הקרצוף, כל הציוד, ואף לפנות את הר האשפה שהונח באמצע חורשת השקדיות. בנוסף צוות מחלקת גננות שנמצא באופן קבוע באזור ישתדלו לשמור על המקום בהיותו שטח של טבע עירוני שמאוד יקר לתושבים! וכמובן ימשיכו לשמור איתנו על קשר על מנת למנוע אי סנכרון בין הגורמים. אנחנו עוקבים בשטח כדי לוודא שכל זה יבוצע.
 
הכנות לל"ג בעומר
השתתפנו בשבוע שעבר בישיבה בראשות מנהל הרובע ובנוכחות גורמי עירייה, בטחון, וכבאות, בנושא הערכות לל"ג בעומר. בקרוב יצא פרסום מסודר עם האזורים המותרים למדורות בשכונות שלנו, וגם הנחיות ברורות לתושבים לגבי בטיחות. הודגש בישיבה שאין להדליק אש או מנגלים, בגינות ציבוריות ובטח לא בחורשות, וגם לא בחצרות של בניינים. על כל מקרה כזה יש לדווח מיד למשטרה, לכבאות, או לעירייה ב-106. בנוסף, באכיפה העירונית ציינו שחלק חשוב מההיערכות לל"ג בעומר קשר בערנות התושבים מבעוד מועד: אם ראיתם הכנות למדורה (ערמת קרשים למשל) במקום אסור להדלקת אש, יש להודיע ל-106 כדי שיפונה. אפשר גם לעדכן אותנו, כדי שנוכל לוודא שהערמה מפונה. ביחד נשמור על שכונותינו ונעבור את ל"ג בעומר בבטחה.
 
שדרוג רחוב מיצרי טיראן בגבעת המבתר
בקרוב נצא לתכנון של רחוב מיצרי טיראן בגבעת המבתר. כדי שנוכל להעלות את כל הנושאים החשובים למתכננים הפצנו שאלון בנושא המיועד לתושבי גבעת המבתר בכלל ותושבי הרחוב בפרט. למי שפספס אנו מצרפים כאן את הקישור


תכנית מרחב הציבורי לירושלים
תכנית זו מאתרת צירים, נקודות תצפית, מסדרונות אקולגיים, מרחבי שהייה ועוד בתחומה של העיר. במסגרת הכנת תכנית האב למרחב הציבורי של ירושלים, נערך ערב שיתוף ציבור משותף של המינהל שלנו עם מינהל פיסגת זאב וסומנו מקומות פוטנציאליים העונים לדרישות התכנית כמצויין לעיל. את התכנית הסופית הגשנו בערב החג ובה הבאנו את החשיבות של חיבור נחל צופים לשכונה שלנו ולשכונת רמת אשכול. בנוסף הצענו צירים מקשרים בשכונה ואזורי תצפית.

 
גשר הכניסה לשכונה
בחודשים הקרובים יחלו עבודות על גשר הכניסה לשכונה על שדרות בר לב.
מטרת ההעדות הן שיקום מבחינה קונסטרוקטיבית ושיפור חזותו בהחלפת לוחות המעקב והוספת תאורה. נעדכן בקרוב על מפגש תושבים בנושא.

 
הקליניקה האורבנית
בסמסטר הנוכחי התחלנו בשיתוף פעולה עם הקליניקה האורבנית של האוניברסיטה העברית. אחת ממטרות הקליניקה האורבנית היא לשלב בין עולם האקדמיה לעולם הפרקטיקה בתכנון. במסגרת הקורס נחשוב ונתכנן כיצד ניתן לקדם וליישם את רעיון השכוניברסיטה בשכונה. במסגרת שיתוף פעולה זה יצאנו לסיור למידה של הסטודנטים עם נציגי הוועדה הפיסית והמתכנן האורבני. נעדכן בהתפתחויות.

 
שלוחת מינהל קהילתי במרכז המסחרי המתחדש ההגנה 19
במסגרת ההתחדשות עירונית במרכז המסחרי ככל הנראה אנו צפויים לקבל שטחים עבור המינהל הקהילתי. הגשנו פרוגרמה עבור חדרי סדנה, יוגה, מועדון קשישים, מועדון נוער ועוד. המינהל הקהילתי רואה חשיבות רבה בהנגשת הפעילויות באזור המרכז המסחרי לכלל תושבי השכונה ובפרט לחברי הגיל השלישי בחללים חדשים ונעימים.
 

מעניין אתכם דברים פיזיים שקורים בשכונה?
רוצים להיות פעילים בוועדה הפיזית?
תיצרו איתנו קשר!
 
דינה אלבז יודין, יו"ר הוועדה הפיזית, dinatali18@gmail.com
בת` גולדשטיין, מ"מ יו"ר הוועדה הפיזית, pedalgal@gmail.com
עידוא סופר, מתכנן אורבני שכונתי, fizi@givazarf.matnasim.il

חזרה ל->
הסדרי נגישות